Üdvözlünk Blogunkon!

Ádám Bihari Ádám Bihari

Beszámoló a Regio Earth Vályogépítészeti Fesztiválról

Beszámoló az idei Regio Earth Vályogépítészeti Fesztiválról

A Regio Earth egy évenkénti esemény, melynek fókuszában a vályog alapú építészet, építés, tervezés és művészetek állnak. Az esemény Közép- és Délkelet-európai régióra összpontosít és célja, hogy erős, határokon átnyúló hálózatot hozzon létre a helyi szakemberek (építészek, mérnökök, kézművesek, professzorok, kutatók stb.) és érdeklődők számára.

A közös nevező, a Közép- és Délkelet-európai régió vályogépítészeti öröksége és víziója az, hogy új módszereket találjunk ennek integrálására a kortárs építőipar dinamikáiba. A rendezvény célja egyúttal a nagyközönség elérése annak érdekében, hogy népszerűsítse a környezettudatos, természetes alapanyagú építést.

A fesztivál alapötlete BIHARI Ádámtól, Alina NEGRU-tól és Alessandro SERRA-tól származik, akik három barátként tértek haza a grenoble-i földépítészeti központból (ENSAG, CRAterre, amàco), ahol hallgatóként, oktatóként, kutatóként tevékenykedtek. 

Jelenleg a márka három csapat tulajdona: a magyarországi Körépítők (Környezettudatos Építők Egyesülete), a romániai TERRApia és a szerbiai Earth and Craft;  minden évben a három ország egyikében kerül megrendezésre. 

Az első fesztivál (2017) a magyarországi Vas megyei Oszkó községben, a második rendezvény (2018) a romániai Bánát régióban, Buzad községben, a harmadik alkalom (2019) pedig a szerbiai Mosorin községben volt. 2020, 2021 években az esemény a COVID miatt elmaradt.

Három rendkívül sikeres és egyre növekvő érdeklődést kiváltó fesztivál után két év pandémia kényszerszünet következett. Ahogy bármilyen más tematikájú fesztiválnak, úgy a Regio Earth esetén is kihívás volt a három évvel korábbi lendületet és lelkesedést újra életre hívni. Ráadásul a legutóbbi (2019. Szerbia, Mosorin) alkalom, melynek szerbiai partnereink voltak a házigazdái, nagyon magasra tette mércét, mind látogatottságban, mind szakmaiságban. Mindezen kihívásokkal együtt a magyar szervező csapat nagy lelkesedéssel vágott bele a munkába Tengődön, a Környezettudatos Építők Szervezete iskolájában.  

Az esemény lezárultával kijelenhetjük, hogy a szervezésbe belerakott hatalmas munka nem volt elvesztegetett energia. A négynapos rendezvényen összesen több, mint 300 ember fordult meg. A résztvevők Észtországtól kezdve, Olaszországon át, Chiléig a világ számos országából érkeztek. Bár a magyarok létszáma volt a meghatározó a sok külföldi vendég és előadó igazán nemzetközi hangulatot teremtett a Fesztiválon. Melyre lássuk be: szükségünk van! Bár Magyarországon hatalmas vályogépítészeti épített örökségünk és kulturális hagyományaink vannak, a kortárs természetes anyagú építészet a világ számos pontján leköröz bennünket. Holott agyagásvány-vagyon tekintetében és építőipari innovációk terén kiemelkedő adottságú ország vagyunk. Szerencsére az európai vályogépítészeti hálózat nagyon jól szervezett: sok jól képzett, nyitott és más országokkal jó kapcsolatot ápoló tagja van, melyek együtt egy kifejezetten erős szakmai platformot képviselnek. A Környezettudatos Építők Szervezet nevű egyesületünkkel azon dolgozunk, hogy ez a platform hazai szinten a szakma magyarországi képviselőivel összeálljon és megteremtse a kortárs hazai természetes anyagú építőipar alapjait. A Regio Earth Fesztivállal pedig az a célunk, hogy a Magyarországot és két partnerországunkat Romániát és Szerbiát feltegyük az európai vályogépítészet térképére. 

A Regio Earth Fesztivál szakmai programjának fő részét a gyakorlati műhelymunkák alkotják. Ezeket kísérik a délelőtt és délután megtartott, tudományos, valamint ismeretterjesztő előadások. A fesztivál műfaj egy tudatos választás, mely jól leírja az esemény sokszínűségét. A Regio Earth nem egy sokadik konferencia, hanem egy olyan egyszerre több helyszínen futó esemény, mely gyakorlati és elméleti síkon egyszerre nyújt élményt.

Az eddigi három korábbi fesztiválhoz hasonlóan az idei fesztivál is nyitott a nagyközönségre; hangsúlyt helyezett a többgenerációs tudásátadásra, hiszen külön gyerekek workshop-ok és családi tematikájú programok is szerepeltek a kínálatban; megőrizte nemzetközi mivoltát, hiszen több mint 12 különböző országból érkeztek résztvevők; törekedett a sokoldalúságra, hiszen a hagyományos vályogépítési módok mellett a leginnovatívabb építőipari technikák is bemutatásra kerültek. 

A gyakorlati műhelymunkák a tradicionális népi építészeti falépítési módokat, mint a vert fal, a rakott sárfal, vagy a vályogtégla vetés; és kortárs modern építési eljárásokat kínáltak. Ez utóbbiak közül kiemelkedik a dekorációs vályogvakolatok, a látszó döngölt vert falazat és az európai mércével mérten is ritkaság számba menő vályogház 3D nyomtató. 

Mindezek mellet a fesztivál teljes ideje alatt működött az öko-építőanyag expo és kísérő rendezvényként megrendezésre került az 5. ÖkoHome Expo, mely szintén a hazai fenntartható építészeti rendezvények zászlóshajója. 

Az fesztivál négy napja alatt személyesen több száz, a médián keresztül több tízezer embert értünk el. Számos videóriport és újságcikk, megannyi poszt és bejegyzés készült. Ami azonban a legfontosabb, hogy bárki, akivel kapcsolatba kerültünk a fesztivál apropóján, rendkívül inspiráltan és elismerően nyilatkozott az ügyünkről. És ebben a mai világban, ahol minden nap bizonygatni kell, hogy a természetes építőanyagok nem a múlt, hanem a jövő, ez egy rendkívül reményt keltő tapasztalás. 

 

Read More